İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

MUBI, Cinéart’ın çoğunluk hissesini satın aldı

MUBI, Cinéart’ın çoğunluk hissesini satın aldı

Global çevrimiçi film seçkisi, yapım şirketi ve film dağıtımcısı MUBI, lider film dağıtım şirketi Cinéart’ın çoğunluk hissesini satın aldığını duyurdu. MUBI ve Cinéart kısa süre önce Sofia Coppola’nın son filmi Priscilla’nın Benelüks bölgesinde gösterime girmesi için ortaklık kurdu ve bugüne kadar 1 milyon doların üzerinde gişe hasılatı elde etti.

 1975 yılında Eliane Dubois tarafından kurulan, Amsterdam ve Brüksel’de ofisleri bulunan Cinéart, Slumdog Millionaire (Milyoner), The Artist (Artist), Amour (Aşk), I Daniel Blake (Ben, Daniel Blake), The Worst Person in the World (Dünyanın En Kötü İnsanı), The Whale (Balina), The Zone of Interest (İlgi Alanı) ve daha pek çok prestijli bağımsız filmin gösterimini yaptı. Satın alma sonrası Cinéart’ın, yönetim ekibinde bir değişiklik olmayacak, şirket mevcut operasyonlarını sürdürmeye devam edecek.

MUBI Kurucusu ve CEO’su Efe Çakarel“Cinéart yöneticileri Marc ve Stephan’ı 15 yılı aşkın bir süredir tanıyor ve birlikte çalışıyorum. Cinéart’ta yaptıklarına hayranım. Onlar bu sektördeki en değerli ve vizyoner yöneticilerden. Cinéart ile ortaklık kurduğumuz için çok mutluyuz.” dedi.

MUBI Türkiye Direktörü Cem Altınsaray, “Cinéart’ın çoğunluk hissesinin satın alınmasını heyecanla karşılıyoruz. Endüstrinin en değerli oyuncularından birinin daha yolculuğumuza ortak olması, üyelerimize daha iyi içerikler sunabilmek adına yepyeni kapılar açacak, sürpriz fırsatlar getirecek önümüze.” dedi.

MUBI, Ocak 2022’de ünlü dağıtım şirketi The Match Factory’yi ve yapım ayağı Match Factory Productions’ı satın almıştı.

MUBI hakkında

MUBI, global bir çevrimiçi film seçkisi, yapım şirketi ve film dağıtımcısıdır. Birbirinden güzel, heyecan verici, inanılmaz filmlerin keşfedildiği ve seyredildiği yerdir. Sinemanın efsanevi yaratıcılarından yükselen yönetmenlere; dünyanın her köşesinden filmler MUBI küratörleri tarafından özenle seçilir. MUBI aynı zamanda sadece platform üzerinden erişebilecek iddialı yeni filmlerin yapımcısı ve dağıtımcısıdır. Dünya çapında 190 ülkede hizmet veren MUBI, 15 milyondan fazla üyeyle dünyanın en büyük sinemasever topluluğudur.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir